Hévíz nebo též Hévízi-gyógytó[Hévízské lázeňské jezero]) je termální jezero ležící v Maďarsku na východním okraji města Hévízu. Leží v okrese Keszthely, v župě Zala. Žije tu zhruba 4 500 obyvatel.
S rozlohou 4,4 ha (44.000 m²) je to největší termální jezero v Evropě. Hloubka jezera je 38 m. Obrys jezera je přibližně oválný.
Voda v jezeře obsahuje kationty draslíku, sodíku, amoniaku, vápník a hořčík, anionty fluoru, chlóru, bromu, jódu, síry, hydrogenuhličitanový a síranoný aniont a organické sloučeniny. Díky přítomnosti radonu je mírně radioaktivní.
Lázně Hévíz
Lázeňství se zde provozuje od roku 1795. Tehdy byly postaveny první lázeňské budovy u jezera a zřízeno přírodní koupaliště. Lázeňská budova v podobě blízké dnešní byla postavena v roce 1911, rekonstruována byla v roce 1970. 3. března 1986 však její centrální část vyhořela. Obnova byla dokončena roku 1989. Poslední významná rekonstrukce a modernizace lázní se uskutečnila v letech 2000-2002.
Teplota vody v jezeře dosahuje v létě 33-35 °C a v zimě 24-26 °C, což umožňuje celoroční provoz lázní.
Léčivé účinky, léčebné kúry
Základem všech léčebných a terapeutických procedur je lázeňská kúra, avšak přitom je nutno vyzdvihnout samostatné léčebné terapie, jako jsou bahenní zábaly, věhlasné jsou zátěžová koupel, léčebná masáž a pitná kúra.
Doporučená délka lázeňské péče v Hévizu je 2 týdny, samozřejmě je možné využít podle potřeby kratší nebo i delší pobyt. Týdenní a delší hévízský tradiční lázeňský léčebný pobyt začíná odbornou lékařskou prohlídkou, teprv po ní následují procedury, vykonávané vynikajícími odborníky.
Mezi tradičními hévízskými lázeňskými procedurami nalezneme také mechanoterapii, balneoterapii a fyzioterapii které účinkují nejlépec komplexně. Účinnost hévízské lázeňské péče není jenom v momentálním zlepšení stavu ale zabrání obnovení bolestivosti po celé měsíce.
Indikace
- Bolestivost pohybového aparátu revmatického charakteru všech typů degenerativních opotřebení a zvápenatění (artrozy, problémy s obratli, šlachami, malými klouby, ploténkami – spondylioza, spondyloartroza, diskopatie).
- Zánětlivé nemoci kloubů a páteře v klidovém stadiu (artritida, polyartritida- např. PCP, spondylartritida- např. Bechtěrevova nemoc). Při revmatických onemocněních se účinek projevuje až po odeznění akutních stavů. Symptomy chronických onemocnění kloubů lze naopak účinně zmírnit.
- Vazivový revmatizmus (nemoci svalů a šlach).
- Sekundární kloubní nemoci, bolestivost následkem poruch látkové výměny (např. dna)
- Poruchy endokrinních žláz.
- S kožními nemocemi spojené záněty kloubů (např. změny na páteři a kloubech u psoriazy).
- Fraktury (prvořadě končetin), úrazová poranění, stavy po operacích pohybového aparátu ve stadiu vhodném k rehabilitaci.
- Chronické nemoci periferního nervového systému především z příčin mechanického
- narušení (ischalgie, polyneuropatie, paréze)
- Ošetření před a po operacích kloubů, následná péče po operacích meziobratlových plotének (vyhřeznutí plotének – discus hernia)
- Chronická gynekologická onemocnění.
Kontraindikace
- Zhoubné nádory (ve stadiu, vyžadující chirurgickou nebo medikamentózní léčbu).
- Kardiovaskulární nemoci (nekopenzované), vysoký tlak (neregulovatelný na přijatelnou úroveň nebo způsobující bolesti orgánů), těžké stavy aterosklerozy a kornatění věnčitých tepen, poinfarktové stavy (pokud je lékařský zákaz), těžké stavy zánětu žil (i cévní trombózy).
- Každé akutní zánětlivé onemocnění (záněty žil, aktivní období kloubních zánětů).
- Všechny akutní i chronické infekční nemoci (např. TBC, hepatitida apod.)
- Leukemie, těžké stavy jiných nemocí krvetvorby (anemie, hemofilie).
- Plicní astma s častými záchvaty.
- Aktivní vředy (žaludeční a střevní), ledvinová nedostatečnost, ledvinové kameny.
- Náhlé záchvaty mdloby (epilepsie, Adams-Stokesův syndrom)
- Chronický alkoholizmus, těžká cirhoza jater.
- Mokvající ekzémy, rozsáhlé rány.
- Poruchy štítné žlázy doprovázené bolestmi orgánů (hypertyreóza), neléčená cukrovka, nebezpečný úbytek nebo naopak přibývání váhy.
- Prvních šest týdnů po rentgenoterapii.
- Těhotenství.