Přehled léčebných kúr a wellness programů v maďarských lázních Hévíz. Otevřeno celoročně.
REZERVACE POBYTU
Hévíz – Léčivé bahno
Svého druhu ojedinělé hévízské bahno obsahuje stejně organické jako i anorganické složky a vyredukované sirné sloučeniny které mají vysoký léčebný potenciál.
Dno jezera v Hévízu pokrývá toto přirozené bahno tmavě šedé barvy a měkké konzistence, převážně rostlinného původu, ve vrstvě tlouš“ky 1-7 m. Léčivá voda a léčivé bahno spolus komplexní fyzioterapeutickou péčí jsou vhodné na léčbu všech nemocí pohybového ústrojí a nemoci revmatického původu.
Bahno se aplikuje při procedurách formou bahenních zábalů. Podle odborných lékařů se smí bahnem obalit najednou maximálně 6 tělesných oblastí. Důležité je že udržuje dané oblasti teplé. Procedura trvá 20 minut, poté se doporučuje alespoň půlhodinový klid a odpočinek.
Zátěžová lázeň
Zátěžová lázeň je zvláštní podvodní procedura, cílená na jemné oddálení obratlů páteře a natažení páteřní soustavy. Účinkem natažení je, že jednotlivým meziobratlovým ploténkám vzniká možnost vrátit se do původní zdravé polohy. Zátěžová procedura je úplně bezbolestná jelikož nadlehčující síla vody přivádí tělo do uvolněného stavu a přiložená závaží ohleduplně napínají páteř. Během procedury „visí” host v bazénu za krk a/nebo ramena přičemž mu podle jeho stavu přikládají různé zátěže na bedra a/nebo kotníky. Závaží mají obykle 2-3-5 kg.
V zátěžové lázni se závaží zavěšuje třemi způsoby:
- jedobodově (jenom krk)
- dvoubodově (opěra v podpaží)
- říbodově (podpěra krku a podpaží)
Závaží se aplikuje podle instrukcí lékaře, najednou lze ovšem použít zátěž max. 20 kg.
Procedura trvá 20 minut
Teplota: neutrální (34-35°C)
Lékaři doporučují tuto terapii pro pacienty trpící bolestmi páteře v krční a křížové oblasti, je však vhodná i jako preventivní metoda pro zachování zdravé páteře.
Léčebné masáže, podvodní masáže
Jako jedna z hlavních terapií klasických procedur se doporučují hostům – vedle lázeňských kúr – léčebné masáže. Léčebná masáž není totéž jako uvolňující welness masáž. Její léčebný a relaxační účinek je mnohem důležitějším faktorem.
Předchozí 10-15 minutová koupel v termální vodě je velmi účinná na uvolnění měkkých tkání a tím zvýšení účinnosti vlastní masáže.
Do kategorie léčebných jsou zařazeny masáže švédská, reflexních zón (segmentové, vazivová, periostální), lymfatická, sportovní a osvěžující.
Klasická švédská je typem masáže na prohnětení celého těla, svalů, šlach a kloubů. Vylepšuje pohybové funkce, uvolňuje bolestivě křečovité svalové napětí.
Zvláštním druhem masážních terapií je masáž podvodní pomocí vodního paprsku. Během masáže je tělo vystaveno prudkému vodnímu proudu což může v počáteční fázi vyvolávat až bolest. Vodou vyvolané vibrace uvolňují tělesné tkanivo a napomáhají obnovit pružnost pokožky.
DOVOLENÁ A VÍKENDY V MAĎARSKU
Elektroterapeutické procedury
Elektroterapie se provádějí pomocí nízko-, středně-, a vysokofrekvenčního elektrického proudu. Podstatou elektroterapie je přivádění nízkonapě“ového, různě modulovaného, impulzního proudu přes dvě elektrody na bolestivá místa, který vyvolává až jemné brnění, mravenčení. Elektrotarapie vysloveně urychluje hojení, na poškozaní šlach má vynikající účinnost.
Pitná kúra
Pitná kúra hévízskou vodou má úředně ověřené účinky hlavně na vleklé katary žaludku a střev, poruchy zažívání.
Hévízská léčivá sirná voda se úspěšně používá na zlepšení funkce střev a zvyšování účinnosti tvorby žaludečních kyselin, při chronických zánětech střev, zácpě, na hemeroidy. Zmírňuje bolesti žlučníku, pomáhá vyléčit katary dýchacích cest, je vhodná na tišení bolestí. Dále sice ne jako pitná kúra, ale používá se také na výplachy při vleklých zánětech sliznice ústní dutiny.
Samozřejmě, tak jako každá léčivá voda, tak i tato má své kontraindikace – je potřebné se vyhnout pití při akutních stavech zánětů jater a žlučových cest a při hyperfunkci štítné žlázy.